Sibiu-Online

Festival International De Teatru Sibiu 2012

Postat de admin | 27/05/2012

In perioada 25 Mai – 3 Iunie 2012, la Sibiu are loc a XIX-a editie a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) sub genericul „Crize. Cultura face diferența”.fits_2012


Timp de zece zile orașul Sibiu se va transforma într-o scenă uriașă reunind peste 2500 de artiști din toate colțurile lumii. In acest an vor concerta gratuit în cadrul FITS Ștefan Bănică Jr., Voltaj, Horia Brenciu și Smiley.


Program

Pentru varianta actualizată a programului accesaţi www.sibfest.ro

EVENIMENTE CARE SE DESFĂŞOARĂ ÎN PERIOADA FESTIVALULUI

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţe de presă FITS – moderator Octavian Saiu 8 26 mai – 3 iunie

Ora 10:00 – 18:00 Expoziţie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin (ROU) 8 28 mai – 3 iunie

Ora 11:30 Conferinţe speciale 8 25 mai – 3 iunie

Ora 13:00 Lansări de carte 8 25 mai – 3 iunie


TEATRUL GONG – Foaier 8 25 mai – 3 iunie

Ora 10:00 – 17:00 Expoziţie de fotografie: WE DO IT IN THE ROAD (Photos of street artists and musicians) – Wolfgang Sreter (DEU)

SALA THALIA – Foaier 8 25 mai – 3 iunie

Ora 18:00 – 22:00 Expoziţie de fotografie: Creaturi de lemn /Wooden Creatures – Daniel Munteanu (ROU)

BISERICA EVANGHELICĂ (exterior) 8 25 mai – 3 iunie

Expoziţie de fotografie FITS – Sebastian Marcovici (ROU)

MUZEUL BRUKENTHAL – Galeria de Artă Contemporană 8 25 mai – 3 iunie

Ora 10:00 – 18:00 Expoziţie: ALTERNATIVE NOW RESUME/ON TOUR – Wro Art Center (POL)

MUZEUL BRUKENTHAL 8 24 – 27 mai

Târgul de Carte BOOKenthal / BOOKenthal Book Fair – organizat de/organised by CCIA Sibiu în parteneriat cu/ in partnership with Muzeul Naţional Brukenthal/ Brukenthal National Museum

LIBRĂRIA HUMANITAS 8 26 mai – 2 iunie

Ora: 14:00 Spectacole lectură (1h30′)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport 8 3 iunie

Expoziţie de fotografie: MOVING CITIES – Théâtre National de la Communauté Française Bruxelles (BEL)

ATRIUM CAFÉ 8 28 mai – 2 iunie

Ora 14:00 – 15:00 Workshop: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan University (GBR) / ULBS / FITS, moderator Noel Witts

HOTEL IBIS – Sala de conferinţe 8 29 mai – 2 iunie

YOUNG CRITICS’ SEMINAR – seminar în parteneriat cu IATC (International Association

of Theatre Critics)

CENTRUL DE INFORMARE TURISTICĂ – PRIMĂRIA SIBIU 8 31 mai – 2 iunie

Ora 9:00 – 17:00 Bursa de spectacole – Ediţia a XV-a

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” 8 25 mai – 3 iunie

Ora 23:00 – 03:00 Clubul Festivalului


__________________________________________________________________ DUMINICĂ, 27 mai

SALA „VIRGIL FLONDA” – Facultatea de Litere şi Arte (ULBS)

09:00 – 12:00 ZIBALDONE-ALL’ IMPROVVISO – studiu Commedia dell’Arte – atelier sustinut de Niky

Wolcz – Columbia University New York (USA)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

Ora 10:00 – 12:00 INTO THE SOUND – studiu pentru voce şi corp / INTO THE SOUND – atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar –Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30 Conferinţă specială: Peter Stein: de la colectiv la singurătate – Peter Stein (DEU) şi George Banu (FRA/ROU), Moderator: Octavian Saiu

Ora 14:00 Lansare de carte, volume editate de Fundaţia Culturală „Camil Petrescu” – Revista „Teatrul azi”: „Cu şi despre Mariana Mihuţ” de Mircea Morariu – Volum publicat cu sprijinul UNITER şi al Teatrului „Bulandra”; „Rezistenţa prin Teatru II” de Dinu Kivu, Ediţie îngrijită de Ionuţ Kivu şi Luminiţa Vartolomei – Volum editat de Fundaţia Culturală „Camil Petrescu” şi Editura Muzicală, cu sprijinul UNITER; „V. E. Meyerhold – Despre teatru”, Traducere, postfaţă şi note de Sorina Bălănescu – Carte editată cu sprijinul Administraţiei Fondului Cultural Naţional şi al UNITER

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00 Spectacol lectură: UN LOC NUMIT EDEN. MARGINALIA LA TRISTAN / HEAVEN (ZU TRISTAN) de Fritz Kater (DEU), traducerea: Alexandru Şahighian
MUZEUL ASTRA – RĂŞINARI – retur – Preţ bilet: 30 lei

Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN / THE CIORAN TEMPTATION (2h) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Sala Studio (intrarea B)

Ora 16:00 Secţiunea film: GÂNDIRI ŞI CU IMAGINI – LIVIU CIULEI, scenograf, un documentar artistic de Liviu Ciulei / BY THOUGHTS AND BY IMAGES” LIVIU CIULEI – STAGE DESIGNER,

artistic documentary, a film by LIVIU CIULEI (55′) – o producţie a Departamentului Teatru-Film al Televiziunii Române (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 16:00 PUNK & PERFEZIONE (30′) – Carloforte Cotillon (ITA)

Ora 17:00 ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60′) – Mabo Band (ITA)

Ora 18:00 Fanfara de la Cozmeşti (1h) (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet: 15 lei

Ora 17:00 Spectacol de teatru: WERTHER (1h30′) – regia: Bastian Kraft – Schauspielhaus Graz (AUT)

Ora 21:00 Spectacol de teatru: WERTHER (1h30′) – regia: Bastian Kraft – Schauspielhaus Graz (AUT)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet:30 lei

Ora 18:00 Spectacol de teatru: HOŢUL DE OASE / SPARROW ON THE ROOF (1h40′) – regia: Radu Afrim – Teatru 74 (ROU)

Ora 21:30 Spectacol de teatru: HOŢUL DE OASE / SPARROW ON THE ROOF (1h40′) – regia: Radu Afrim – Teatru 74 (ROU)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:30 Spectacol de teatru: PRINŢUL FRIEDRICH VON HOMBURG / PRINCE FRIEDRICH VON HOMBURG (1h45′) – regia: Armin Petras – Maxim Gorki Theater Berlin (DEU)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 30 lei

Ora 20:00 GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30′, cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 30 lei

Ora 21:00 Spectacol de teatru coregrafic: CARMINA BURANA (1h17´) – regia şi coregrafia: Gigi Căciuleanu – Teatrul Naţional Tg. Mureş (ROU)
PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 21:00 Spectacol de stradă: IPANEMA BRASILIAN SHOW / MAGIA CARNAVALULUI BRAZILIAN (60′) – International Show Parade Srl (ITA)

AVRIG – PALATUL BRUKENTHAL

Ora 21:00 Spectacol de stradă: SEA PARADE / PARADĂ MARINĂ (50’) – Compagnia degli Sbuffi (ITA)

SALA THALIA – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:30 Concert electro-tango: OTROS AIRES (1h15′) (ARG)

HALA LIBRA – BALANŢA – Preţ bilet: 40 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: FAUST (2h20’) – regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: BUZUNARUL CU PÂINE / POCKET FULL OF BREAD (60´) – regia: Patka Eva – Universitatea de Arte Tg. Mureş, Atelierul de Creaţie – Secţia Maghiară (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:00 THE STOCKHOLM SYNDROME 1.2 / SINDROMUL STOCKHOLM 1.2 (1h10′) – Burnt out Punks (SUE)

Ora 23:10 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport – Preţ bilet: 30 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: THE DEER HOUSE / CASA CERBILOR (2h) – regia: Jan Lauwers – Needcompany (BEL)
PIAŢA MICĂ

Ora 23:00 Spectacol de dans: ETUDE (45’) – Yukio Suzuki (JPN)

SALA „VIRGIL FLONDA” – Facultatea de Litere şi Arte (ULBS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 23:00 Spectacol de teatru: Platonov (1h30’) – de A.P. Cehov, regia Anca Bradu – ULBS (ROU)


________________________________________________________________________ LUNI, 28 mai


SALA „VIRGIL FLONDA” – Facultatea de Litere şi Arte (ULBS)

09:00 – 12:00 ZIBALDONE-ALL’ IMPROVVISO – studiu Commedia dell’Arte – atelier sustinut de Niky Wolcz – Columbia University New York (USA)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

10:00 – 12:00 INTO THE SOUND INTO THE SOUND – studiu pentru voce şi corp / INTO THE SOUND – atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar –Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30 Conferinţă specială: George Banu: Cortina sau fisura lumii / The Curtain or The World’s Fissure (FRA / ROU), moderator Octavian Saiu

Lansare de carte: Cortina sau fisura lumii / The Curtain or The World’s Fissure, de George

Banu, traducere de Ileana Cantuniari, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de

Teatru de la Sibiu 2012, (FRA/ROU)

Ora 13:00 Vernisaj expoziţie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin (ROU)

Ora 13:00 Lansări de carte:

1. Antologia pieselor prezentate în secţiunea „spectacole-lectură“, editată de Alina Mazilu, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu (ROU)

2. Antologie de texte FITS 2012, editată de Ion M. Tomuş, Rodica Grigore, Anca Tomuş, Editura Universităţii „Lucian Blaga“din Sibiu (ROU)

Ora 14:30 – 18:00 FESTIVAL READINGS – întâlnire cu/ meeting with Hugo de Greef, Arthur Sonnen şi/

and Christel Simons

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00 Spectacol lectură: CAMERA ISABELLEI / ISABELLA’S ROOM de Jan Lauwers (BEL), traducerea: Anda Dragomir

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Sala Studio (intrarea B)

Ora 16:00 Secţiunea film: GOLDFISH GAME (1h45’) – regia: Jan Lauwers (BEL)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 18:00 JOIN THE PARADE / ZUMZET DE PARADĂ (30’) – Compagnie with balls (NLD)

Ora 19:00 ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60′) – Mabo Band (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj– Preţ bilet: 20 lei

Ora 17:00 Spectacol de teatru: NOI 4 / THE 4 OF US (1h30′) – regia: Dorina Chiriac – Compania Teatrul nu e o clădire (ROU)

Ora 21:30 Spectacol de teatru: NOI 4 / THE 4 OF US (1h30′) – regia: Dorina Chiriac – Compania Teatrul nu e o clădire (ROU)

SINAGOGĂ – Preţ bilet: 15 lei

Ora 18:00 Concert: HANG SOLO / MUZICA ÎNGERILOR (1h) – regia: Francesco Agnello – A.I.R.C.A.C (ITA/FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: PHAEDRA’S LOVE / IUBIREA FEDREI (1h30′) – regia: Iva Milosevic – Yugoslav Drama Theatre (SRB)

SALA THALIA – Preţ bilet:30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: LAUTREC LA BORDEL / LAUTREC IN WHOREHOUSE (1h20’) – regia: Horaţiu Mălăele – Teatrul Tineretului Metropolis (ROU)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL “CASA ALTEMBERGER” – Preţ bilet: 20 lei (taxă intrare muzeu 1 leu)

Ora 19:30 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT (1h20’) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet: 15 lei

Ora 20:00 Spectacol de teatru: DOJO-JI (Solo and Nonverbal Japanese “Romeo & Juliet”) / ROMEO ŞI JULIETA (45’) – Makoto Inoue (JAP)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 30 lei

Ora 20:00 Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30′, cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:00 Spectacol de teatru: INSULA / THE ISLAND (60’) – spectacol-muzical de Ada Milea – Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca (ROU)
PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 21:00 RADIO ARMENIAC (1h20′) – Jashgawronsky Brothers (ITA)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: MIXED FEELINGS / SENTIMENTE AMESTECATE (1h10’) – regia: Brian Michaels (ISR/DEU/GBR)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport – Preţ bilet: 30 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: THE DEER HOUSE / CASA CERBILOR (2h) – regia: Jan Lauwers – Needcompany (BEL)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: CORSETE ŞI BANDAJE TANGOU / TANGO CORSETS AND BINDS (90’) – după M. Bulgakov – Facultatea de Teatru şi Televiziune Cluj Napoca

SALA „VIRGIL FLONDA” – Facultatea de Litere şi Arte (ULBS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 23:00 Spectacol de teatru: Platonov (1h30’) – A.P. Cehov, regia Anca Bradu – ULBS (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:30 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)


______________________________________________________________________ MARŢI, 29 mai


CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)

Ora 10:00 – 12:00 INTO THE SOUND INTO THE SOUND – studiu pentru voce şi corp / INTO THE SOUND – atelier sustinut de Jaroslaw Fret si membrii din Teatr Zar – Institutul Jerzy Grotowski (POL)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30 Conferinţă specială: Jan Lauwers (BEL)

Ora 13:00 Lansări de carte: Ora de poezie cu Matei Vişniec / Poetry Class with Matei Vişniec – conferinţă, lectură, amintiri de la Cenaclul de luni

1. La masă cu Marx / Dinner with Marx, Cartea Românească Publishing House

2. Securi decapitate / Haches décapitées, Editura Tracus Arte

3. Procesul comunismului prin teatru / Communism on Trial through Theatre, Editura

Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu – Cu participarea actorilor: Florin

Coşulet şi Ema Veţean

Ora 14:30 – 18:00 FESTIVAL READINGS – întâlnire cu/ meeting with Hugo de Greef, Arthur Sonnen şi/ and Christel Simons
MUSIC PUB
Ora 10:00 Spectacol de teatru: THE SPEECH MAKER: SIBIU / ORATORUL: SIBIU (12h) – regia: Oliver Bray – Until Thursday Theatre Company (GBR)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00 Spectacol lectură: LA COMUN / DIE KOMMUNE de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov (DNK), traducerea: Toma Munteanu

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 17:00 JOIN THE PARADE / ZUMZET DE PARADĂ (30’) – Compagnie with balls (NLD)

Ora 18:00 MUSIC WITHOUT BORDERS / MUZICĂ FĂRĂ FRONTIERE (60′) – March Mellows Street Band (DEU)

PIAŢA MICĂ

Ora 16:00 THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30′) – Het Mobiele Naaiatelier (NLD)

HYPERMARKET CARREFOUR ( în incinta magazinului)

Ora 17:00 ON THE ROAD / MUZICA STRĂZII (60′) – Mabo Band (ITA)

TEATRUL GONG – Sala etaj – Preţ bilet:15 lei

Ora 17:00 Spectacol de teatru: JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE / GAMES IN THE BACKYARD (60′) – scenariul/adaptarea şi regia: Bobi Pricop – Teatrul ACT şi UNATC (ROU)

SINAGOGĂ – Preţ bilet:15 lei

Ora 18:00 Concert: HANG SOLO / MUZICA ÎNGERILOR (1h) – regia: Francesco Agnello – A.I.R.C.A.C (ITA/FRA)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: KING LEAR / REGELE LEAR (1h45′) – regia: Wu Hsing-kuo – Contemporary Legend Theatre (TWN)

SALA THALIA – Preţ bilet:30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: LAUTREC LA BORDEL / LAUTREC IN WHOREHOUSE (1h20’) – regia: Horaţiu Mălăele – Teatrul Tineretului Metropolis (ROU)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL “CASA ALTEMBERGER” – Preţ bilet: 20 lei (taxă intrare muzeu 1 leu)

Ora 19:30 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT (1h20’) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet:15 lei

Ora 20:00 Spectacol de teatru: THE MAIDS / CAMERISTELE (2h, fără pauză) – Renniku Kobo (JPN)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 30 lei

Ora 20:00 Spectacol de teatru: GOSPELS OF CHILDHOOD. THE TRIPTYCH / RUGILE COPILĂRIEI (2h30′, cu pauză) – regia: Jaroslaw Fret – Teatr ZAR (POL)
PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 20:30 RADIO ARMENIAC (1h20′) – Jashgawronsky Brothers (ITA)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:00 Spectacol de muzică şi poezie: LUMINA LINĂ / GENTLE LIGHT (50’) cu Victor Rebengiuc şi Grigore Leşe (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: THE PROCESS / PROCESUL (2h, cu pauză) – scenariul şi regia: Gernot Plass – TAG Theater Wien (AUT)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: BUZUNARE CU PÂINE / POCKETS FULL OF BREAD (1h15′) – regia: Dragoş Pop – Arizona State University – Centrul Cultural Colaborativ European (USA)

PIAŢA MARE

Ora 22:00 Spectacol outdoor: SALTO MORTALE V.2 /SALT MORTAL V.2 (50′) – regia: Adam Ziajski & Edit Herman – Teatr Strefa Ciszy (POL)

Ora 22:50 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)

SALA „VIRGIL FLONDA” – Facultatea de Litere şi Arte (ULBS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 23:00 Spectacol de teatru: A GIFT FOR SIBIU/ UN DAR PENTRU SIBIU, regia Teresa Brayshaw & Kate Craddock – Leeds Metropolitan University & The Souvenirs (45′) (GBR)


__________________________________________________________________ MIERCURI, 30 mai


CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 13:00 Lansare de carte: Cultural Conversations /Conversaţii culturale, Volum coordonat de Noel Witts şi Lavinia Alexe, Editura Universităţii Lucian Blaga din Sibiu, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu, (GBR/ROU)

Ora 14:30 – 18:00 FESTIVAL READINGS – întâlnire cu/ meeting with Hugo de Greef, Arthur Sonnen şi/ and Christel Simons

SALA THALIA

Ora 11:00 – 12:10 Face expression techiques/ Tehnici pentru dezvoltarea expresiei faciale – atelier susţinut de Hsing-Kuo WU, directorul artistic al Contemporary Legend Theatre (1h15′) (TWN)

Ora 12:30 – 13:30 Prezentarea instrumentelor muzicale tradiţionale ale Operei din Beijing / Presenting the traditional music instruments of the Beijing Opera, atelier susţinut de solişti ai Operei din Beijing, membri ai companiei Contemporary Legend Theatre (1h) (TWN)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet: 15 lei

Ora 11:00 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ / A MIDSUMMER’S NIGHT DREAM (1h10’) – adaptarea şi regia: Bogdan Drăgulescu – Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG (ROU)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00 Spectacol lectură: DE SADE (A SAD STORY) de Dick McCaw (GBR) şi Silviu Purcărete (ROU), traducerea: Daniel Nicolescu

PIAŢA MICĂ

Ora 17:00 THE SOUND OF SEWING / FANTEZII BRODATE (1h30′) – Het Mobiele Naaiatelier (NLD)

TEATRUL GONG – Sala parter – Preţ bilet: 15 lei

Ora 17:00 Spectacol de teatru: MOMO sau STRANIA POVESTE A HOŢILOR DE TIMP ŞI A COPILULUI CE LE-A REDAT OAMENILOR TIMPUL FURAT / MOMO or THE STRANGE STORY OF THE TIME THIEVES AND THE CHILD WHO GAVE BACK MEN THE STOLEN TIME (1h) – regia: Lenuş Teodora Moraru – Atelierul de Teatru al Colegiului “Mihai Eminescu” Botoşani (ROU)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: INSULA / THE ISLAND (1h30′) – regia: Vlad Massaci – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei

Ora 19:00 Concert: CORRIENTE ALTERNA / CURENT ALTERNATIV (1h20’) – The Sconek-t (MEX)

TEATRUL GONG – Sala etaj – Preţ bilet: 15 lei

Ora 20:00 Spectacol de teatru: NOPŢILE LUI HELVER / HELVER’S NIGHT (1h30′) – regia: Dino Mustafic – Kamerni Teatar 55 Sarajevo (BIH)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:00 Secţiunea film: UNDEVA LA PALILULA (2h30′) – regia Silviu Purcărete – o producţie Libra Film (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: EL RUMOR DEL INCENDIO / VÂLVĂTĂILE INIMII (1h30’) – La Gartijas Tiradas al Sol (MEX)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei

Ora 21:30 Concert: HANG SOLO / MUZICA INGERILOR (1h) – regia: Francesco Agnello – A.I.R.C.A.C (ITA/FRA)

PIAŢA MICĂ

Ora 21:30 Spectacol de stradă: VOODOO (15’) – CRISPUS (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:00 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: PISICA VERDE / THE GREEN CAT (55′) – regia: Rareş Budileanu – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Mutimedia Teatru 74 – Incubator 13 (ROU)
ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00 Spectacol de teatru: TRIP TICK (45′) – regia: Anton Krasauskas – The Skeleton Project (GBR)


_________________________________________________________________________ JOI, 31 mai


CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30 Conferinţă specială: Teatrul de ansamblu şi teatrul de stagiune. Trecut, prezent şi viitor/

The Ensemble Theatre and the Seasonal Theatre. Past, Present and Future – Ioan

Hollender (ROU)

Lansare de carte: Ich bin noch nicht fertig. Erinnerungen / I Am Not Finished Yet. Memories de Ioan Holender, Editura Zsolnay şi versiunea în limba română Spuse, Trăite, Dorite. Amintiri, traducere: Ioana Rostoş, Editura Universităţii Alexandru-Ioan Cuza din Iaşi

Ora 13:00 Lansare revista Scena.ro, numărul 17 „Deshumarea teatrului politic: Dosarele Securității analizate cu mijloace performative”

CENTRUL DE INFORMARE TURISTICA – PRIMĂRIA SIBIU

Ora 11:00 Ceremonia de deschidere a Bursei de spectacole – Ediţia a XV-a

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 17:00 DOLLY BOMBA IN BRAINSTORMING / DOLLY BOMBA (50′) – Improvvivo (ITA)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport – Preţ bilet: 15 lei

Ora 17:00 Spectacol de teatru: XXL / FAT PIG (2h) – regia: Cristi Juncu – Teatrul ACT (ROU)

PIAŢA MICĂ

Ora 19:00 MUSIC WITHOUT BORDERS / MUZICĂ FĂRĂ FRONTIERE (60′) – March Mellows Street Band (DEU)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: CĂLĂTORIILE LUI GULLIVER – Exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift / GULLIVER’S TRAVELS – Acting exercices inpired by the works of Jonathan Swift (1h30’) – regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIA – Preţ bilet:20 lei

Ora 19:00 Spectacol de muzică şi dans tradiţional: SONANDO A TRADICION / PARFUMUL TRECUTULUI (1h5′) – Son del Monton (MEX)

MUZEUL DE ISTORIE BRUKENTHAL “CASA ALTEMBERGER” – Preţ bilet:20 lei (taxă intrare muzeu 1 leu)

Ora 19:30 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE SHAKESPEARE / DREAM OF A SHAKESPEARE NIGHT (1h20’) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: EGG(S)HELL (1h10′) – regia: Zoltán Balázs – Maladype (HUN)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei

Ora 21:30 Concert: GUITARRA CONTEMPORANEA / ANOTIMPUL CHITARELOR (1h10′) – Cuarteto de Guitarras de la Ciudad de México (MEX)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: INTIM / INTIMATE (42′) – regia: Cristina Bojan – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Multimedia Teatru 74 – Teatrul AşA (Aici şi Acum) (ROU)

Ora 23:00 Spectacol de teatru: SEMMISÉGEK KICSINY BOLTJA / MAGAZINUL CU FLEACURI / THE JUNK SHOP (50′) – scenariul/adaptarea şi regia: Botos Bálint – spectacol din cadrul Proiectului de Practică Teatrală, Asociaţia Centrul Multimedia Teatru 74 – Invisible Woodwork (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:00 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)

OLDIES PUB

Ora 23.00 concert: KUMM (1h30′) (ROU)


______________________________________________________________________ VINERI, 1 iunie


PARCUL SUB ARINI

Ora 09:30 – 12:00 THE HUMAN VOICE AS A SOUNDTRACK / VOCEA CA ŞI COLOANĂ SONORĂ – atelier susţinut de Janet Rodgers (Virginia Commonwealth University), Pamela Arkin (Longwood University) şi Stephanie Dean (University of Michingan-Flint) (USA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:00 Conferinţă specială: Marina Davidova (RUS), moderator Octavian Saiu

Ora 13:00 Lansări de carte: Mihai Măniuţiu – serie de autor (5 volume), Editura Bybliotek

1. Memoriile hingherului / Memoires of a Dogcather

2. În Balkanya, eu and ceilalţi demoni / In Balkanya, Me and Other Deamons

3. Opiniile unui călător nedemn de încredere / The Opinions of a Traveler Unworthy of Trust

4. Exorcisme / Exorcisms

5. Un zeu aproape muritor / An Almost Mortal God

PARCUL SUB ARINI

Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: 10 ANI DE POVESTE / 10 YEARS OF STORIES – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Universităţii “Lucian Blaga” Sibiu – Secţia de Actorie (ROU)
TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: 30 lei

Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h40′) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

AMBIENT

Ora 14:00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)

Ora 17:00 CARNAVAL CU/ CARNIVAL WITH MARIAN RÂLEA (60’) (ROU)

Ora 18:00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU

Ora 16:00 DOLLY BOMBA IN BRAINSTORMING / DOLLY BOMBA (50′) – Improvvivo (ITA)

Ora 17:00 RODAFONIO (60′) – Factoria Circular (ESP)

Ora 21:00 CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30′) – Italento (ITA)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00 HORSES FROM MENORCA / CAII DIN MENORCA (60′) – Tutatis Productora (ESP)

SINAGOGĂ – Preţ bilet: 15 lei

Ora 18:00 Concert: GUITARRA CONTEMPORANEA / ANOTIMPUL CHITARELOR (1h10′) – Cuarteto de Guitarras de la Ciudad de México (MEX)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca”– Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: EU, RODIN / ME, RODIN (1h) – regia: Mihai Măniuţiu – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei

Ora 19:00 Spectacol de muzică şi dans tradiţional: SONANDO A TRADICION / PARFUMUL TRECUTULUI (1h5′) – Son del Monton (MEX)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 20 lei

Ora 19:00 Spectacol de dans: SI, VIAGGIARE / INVITAŢIE LA CĂLĂTORIE (1h15′) – coregrafia: Marco Berrettini (CHE/FRA)

Ora 22:00 Spectacol de dans: SI, VIAGGIARE / INVITAŢIE LA CĂLĂTORIE (1h15′) – coregrafia: Marco Berrettini (CHE/FRA)

BISERICA URSULINELOR – Preţ bilet: 15 lei

Ora 20:00 Concert: VOCI ÎN ACORDURI BAROC / VOICES REVIVING THE BAROQUE (45′) – Grupul Vocal Acapella (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:00 Spectacol de dans: MANA / LUMINA ÎNŢELEPCIUNII (53′) – Vertigo Dance Company (ISR)
PIAŢA MARE – Scenă

Ora 21:30 Concert: Horia Brenciu & HB orchestra (80′) (ROU)

Ora 23:30 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: PESCĂRUŞUL / THE SEAGULL (2h) – coord. proiect: Prof.univ.dr. Valeria Sitaru şi Vlad Logigan – UNATC (ROU)

Ora 24:00 Spectacol de teatru: PESCĂRUŞUL / THE SEAGULL (2h) – coord. proiect: Prof.univ.dr. Valeria Sitaru şi Vlad Logigan – UNATC (ROU)

HALA LIBRA – BALANŢA – Preţ bilet: 40 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: FAUST (2h20’) – regia: Silviu Purcărete – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)


__________________________________________________________________ SÂMBĂTĂ, 2 iunie


PARCUL SUB ARINI

09:30 – 12:00 THE HUMAN VOICE AS A SOUNDTRACK / VOCEA CA ŞI COLOANĂ SONORĂ – atelier susţinut de Janet Rodgers (Virginia Commonwealth University), Pamela Arkin(Longwood University) şi Stephanie Dean (University of Michingan-Flint) (USA)

CASA DE CULTURĂ A STUDENŢILOR – SALA ALBASTRĂ / FACULTATEA DE MEDICINĂ, sala 4.2

10:00 – 12:00 Atelier: DeSrives/ ÎN DERIVĂ – Compania Ballet Actuel (FRA)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS – moderator Octavian Saiu

Ora 11:30 Lansare de carte: Texte regăsite / Works Lost and Found, de Aureliu Manea, editată de Viorica Samson Manea, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă (USA/ROU), moderator Octavian Saiu

Ora 13:00 Întâlnirea editorială a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru cu participarea extraordinară a preşedintelui IATC, Yun Cheol Kim, moderator: Octavian Saiu (KOR/ROU)

PARCUL SUB ARINI

Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: 10 ANI DE POVESTE / 10 YEARS OF STORIES – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Universităţii “Lucian Blaga” Sibiu – Secţia de Actorie (ROU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 13:00 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45′) – Die Aristokraten (DEU)

Ora 14.00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)

Ora 16.00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)

Ora 17:00 HORSES FROM MENORCA / CAII DIN MENORCA (60′) – Tutatis Productora (ESP)

Ora 18:00 RODAFONIO (60′) – Factoria Circular (ESP)

LIBRĂRIA HUMANITAS

Ora 14:00 Spectacol lectură: PENELOPA RĂMÂNE ÎNGÂNDURATĂ / PENELOPE FALLS TO THINKING de Aureliu Manea (ROU), traducerea: Alistair Ian Blyth (GBR)
MUZEUL ASTRA – RĂŞINARI – retur – Preţ bilet: 30 lei

Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN / THE CIORAN TEMPTATION (2h) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

TEATRUL GONG – Sala etaj

Ora 14:00 spectacol de teatru: Killing Time/ Ucigând timpul (17′) – regia: Eugenio Barba – Odin Teatret (DNK)

Ora 15:00 Lansare de carte: Arta secretă a actorului: Dicţionar de antropologie teatrală / The Secret Art of the Performer: Dictionary of Theatre Antropology – de Eugenio Barba şi Nicola Savarese, traducere: Vlad Russo, Editura Humanitas, Colecţia Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu, (DNK/ITA/ROU), moderator Octavian Saiu

PIAŢA MICĂ

Ora 15:00 …CON TATTO / CULORI ÎN MIŞCARE (60′) – Da Motus (CHE)

Ora 19:00 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ () – Die Aristokraten (45′) (DEU)

Ora 21:00 CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30′) – Italento (ITA)

CATEDRALA ORTODOXĂ

Ora 17:00 METANIE ŢIE, PĂRINTE! – recital de poezie şi muzică religioasă ortodoxă (45’) – susţinut de Constantin Chiriac şi Corul bărbătesc al Facultăţii de Teologie Andrei Şaguna Sibiu condus de Preot Prof. Sorin Dobre. (ROU)

Ora 17.45 Concert: SPIRITUAL BYZANTINE & SLAVIC CHANT / CÂNTURI SPIRITUALE BIZANTINE ŞI SLAVE (45’) – Ensemble MELODI / Divna Ljubojevic (SRB)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: FRAŢII KARAMAZOV / THE BROTHERS KARAMAZOV (2h40′) – regia: Janusz Oprynski – Teatr Provisorium (POL)

SALA THALIA – Preţ bilet: 30 lei

Ora 20:00 Concert: SPIRITUAL BYZANTINE & SLAVIC CHANT / CÂNTURI SPIRITUALE BIZANTINE ŞI SLAVE ( (1h) – Ensemble MELODI / Divna Ljubojevic (SRB)
PIAŢA MICĂ – Scenă

Ora 21:00 concert: PRIMA CASĂ /FIRST HOUSE (75’) – CASA PRESEI (ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet:20 lei

Ora 21:00 Spectacol de dans: NULL / MOMENTUL ZERO (58′) – Vertigo Dance Company (ISR)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 40 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: ABSOLUT! (1h30′) – regia: Alexandru Dabija – Teatrul ACT (ROU)

CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet:15 lei

Ora 21:30 Concert: VOCI ÎN ACORDURI BAROC / VOICES REVIVING THE BAROQUE (45′) – Grupul Vocal Acapella (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ /A MIDSUMMER’S NIGHT DREAM (1h45′) – regia: Bogdan Sărătean – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu (ROU)

PIAŢA MARE

Ora 22:00 INVASION / INVAZIA (50′) – Close-Act Theatre (NLD)

Ora 22:50 Schimbare Arhitecturală Turnul Sfatului (6′) – iFrank (ROU)

MUSIC PUB

Ora 22:00 concerte: Grimus şi The Mono Jacks (1h30′) (ROU)
ATRIUM CAFÉ
Ora 23.00 Spectacol de teatru: STĂTEAM ÎNTINŞI PE PAT / WE WERE LYING IN BED (1h) – Auăleu Teatru (ROU)


__________________________________________________________________ DUMINICĂ, 3 iunie


CENTRUL CULTURAL HABITUS (Piaţa Mică – Biserica Romano-Catolică)

Ora 11:30 Conferinţă specială: Nicolae Manolescu (ROU), moderator Octavian Saiu

Ora 13:00 Lansare de carte: Ionescu/Ionesco: Un veac de ambiguitate / Ionescu/Ionesco: One Hundred Years of Ambiguity, de Octavian Saiu, Editura Paideia
TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: 30 lei

Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h40′) – regia: Gavriil Pinte – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

PARCUL ASTRA

Ora 14:00 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45’) – Die Aristokraten (DEU)

Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)

Ora 14:10 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45′) – Die Aristokraten (DEU)

Ora 15.00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)

Ora 19:00 ALTOLIVELLO / LA ÎNĂLŢIME (40′) – Circo Improvviso (ITA)

Ora 21:00 CARILLON / GRAŢIE ÎN MIŞCARE (30′) – Italento (ITA)

PIAŢA MICĂ

Ora 18:00 …CON TATTO / CULORI ÎN MIŞCARE (60′) – Da Motus (CHE)

TEATRUL GONG – Sala etaj – Preţ bilet:15 lei

Ora 17:00 Spectacol de teatru: TELEFONUL / THE TELEPHONE (1h10′) – regia: Liana Ceterchi şi Roxana Guttman – Asociaţia IF…/DACĂ… pentru femei (ROU)

CISNĂDIOARA – BISERICA EVANGHELICĂ – Preţ bilet:15 lei

Ora 17:00 Concert de orgă: Ursula Philippi împreună cu ansamblul Cantante Domnio () (ROU)

COLEGIUL NAŢIONAL „Octavian Goga” – Sala de sport – Preţ bilet: 20 lei

Ora 18:00 Spectacol de teatru: EXILS / INSTRAINARI / ŢIPETE MUTE (55′) – regia: Fabrice Murgia – Théâtre National de la Communauté Française Bruxelles (BEL)

Ora 22:00 Spectacol de teatru: EXILS / INSTRAINARI / ŢIPETE MUTE (55′) – regia: Fabrice Murgia – Théâtre National de la Communauté Française Bruxelles (BEL)

TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei

Ora 19:00 Spectacol de teatru: ULTIMA ZI A TINEREŢII / LAST DAY OF MY YOUTH (2h15′) – adaptarea şi regia: Yuri Kordonsky – Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)

SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei

Ora 19:00 Concert: DUEL – op. 2 / DUEL MUZICAL 2 (1h20′) – regia Agnès Boury – BRAF (FRA/ROU)

CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei

Ora 21:00 Spectacol de dans: DESRIVES / ÎN DERIVĂ, coregrafia Nathalie Bard (60’) – Ballet Actuel (FRA)
PIAŢA MARE – Scenă

Ora 21:00 Concert: Smiley (75′) (ROU)

AVRIG – PALATUL BRUKENTHAL

Ora 21:00 SHOW BAROQUE / PARADĂ BAROCĂ (45′) – Die Aristokraten (DEU)

SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) – Preţ bilet: 40 lei

Ora 21:30 Spectacol de teatru: ABSOLUT! (1h30′) – regia: Alexandru Dabija – Teatrul ACT (ROU)

CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) – Preţ bilet: 10 lei

Ora 22:00 Spectacol de teatru: COALITION / COALIŢIA (35′) – Trace Theatre (GBR)

PIAŢA MARE

Ora 22:15 Video mapping: Deep Thoughts -Proiectie 4D pe Biserica Romano-Catolica / 4D Projection on

the Roman Catholic Church (15′) – iFrank (ROU)

Ora 22:30 PI-LEAU / TĂRÂMUL APELOR (60′) – Close-Act Theatre (NLD)

CAZARMA 90

Ora 23:45 Spectacol de artificii (5’)



Lasa un comentariu

Trebuie sa fi logat pentru a lasa un comentariu.