Sibiu-Online

Jazz Festival 2013 – 12 – 19 Mai

Postat de admin | 18/05/2013

jazz2013Din nou in luna Mai la Sibiu are loc festivalul international de Jazz.

In 2013 organizatorii au pregatit un program complex unde specatatorii pot sa guste din plin experiente internationale.

Programul pregatit pentru editia 43 care se desfasora in perioada 12 – 19 Mai 2013 se poate consulta la
sibiujazz.ro.

Sunt organizate spectacole in sali de concerte dar si in diverse pub-uri din centrul orasului Sibiu cat si spectacole stradale.

Program:
Duminica 12 Mai:

13:00 – Parada Jazzului cu Drum Kitchen Berlin (Germania) – Piata Mica, Piata Mare, Bd. Balcescu

Luni 13 Mai:

13:30 – Parada Jazzului cu Drum Kitchen Berlin (Germania) – Piata Mica, Piata Mare, Bd. Balcescu

19:00 – Concursul Sibiu Jazz Festival – Teatrul Gong
George Enescu Jazz College Sextet – Bucuresti
Big band GAIO – Cluj
Youvenis Group – Intorsatura Buzaului
Earth Wind and Drums – Bucuresti
Viorica Pintilie Trio – Bucuresti
Miroslav Hloucal Quartet – Cehia

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Marti 14 Mai:
13:30 – Parada Jazzului cu Drum Kitchen Berlin (Germania) – Piata Mica, Piata Mare, Bd. Balcescu

19:00 – Concursul Sibiu Jazz Festival – Teatrul Gong
Duo Ovidiu Pârjol & Maria Şimandi – Alba Iulia
Ana-Cristina Leonte Trio – Bucuresti
Blue Train – Bucuresti

21:00 – Concert Drum Kitchen Berlin – Teatrul Gong

21:30 – Gala si Premierea Laureatilor – Teatrul Gong

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Miercuri 15 Mai:

19:00 – Liviu Butoi Trio (Romania) – Teatrul Gong
Ion Dorobantu – ghitara, voce
Hana Laszlo – percutie
Liviu Butoi – saxofon, flaut

21:00 – Cristian Soleanu Quartet (Romania) – Teatrul Gong
Cristian Soleanu- saxofon;
Albert Tajti- pian;
Adrian Flautistu-bass
Vlad Popescu- baterie

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Joi 16 Mai:
14:00 – Parada Jazzului cu Drum Kitchen Berlin (Germania) – Piata Mica, Piata Mare, Bd. Balcescu

19: 00 – Steve Houben Quartet (Belgia) – Teatrul Gong
Steve Houben – Saxophone, Flute
Cedric Raymond – double bass
Richard Hollander – drums
Quentin Liegeois – guitar

21:00 – Zsolt Bende Quartet (Ungaria) – Teatrul Gong
Zsolt Bende – guitar
Zoltan Zana – sax.
Gyorgy Orban – bass
Marton Juhasz – perc

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Vineri 17 Mai:

14:00 – Parada Jazzului cu Drum Kitchen Berlin (Germania) – Piata Mica, Piata Mare, Bd. Balcescu

19:00 – Antonio Flinta Quartet (Italia) – Sala Thalia

Antonio FLINTA, piano
Claudio GIOANNINI, drums
Roberto BUCCI, dbl Bass
Pietro SALVIA, Tenor Sax

21:00 – Omar Sosa & The New Afro-Cuban Band (Cuba) – Sala Thalia
Omar Sosa Palacios – piano, fender rhodes
Jose Julio Tomas – bass
Ernesto Silverio Simpson Sr. – drums
Leandro Saint-Hill Montejo – saxophone

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Sambata 18 Mai:
14:00 – Parada Jazzului cu Drum Kitchen Berlin (Germania) – Piata Mica, Piata Mare, Bd. Balcescu

19:00 – Grzegorz Karnas Quintet (Polonia) – Sala Thalia
Grzegorz Karnas – vocal
Michał Tokaj – piano
Michał Jaros – double bass
Radek Nowicki – saxophone
Sebastian Frankiewicz – drums

21:00 – Richard Galliano Tangaria Quartet (Franta) – Sala Thalia
Richard GALLIANO (acc)
François ARNAUD (violin)
Jean-Marc JAFET (bass)
JC Galliano (drums/perc)

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Duminica 19 Mai:

19:00 – Omri Mor & The Andalou Jazz Project (Israel) – Sala Thalia
Omri Mor – Piano
Terry Jennings – bass
Noam David – drums

21:00 – Carlos Maza & Familia (Chile/Cuba/Spania) – Sala Thalia
Calos Maza – Pian, voce
Ana Carla Maza – Violoncel
Camila Maza – Violon
Mirza Sierra – electric Bass
Humberto Perdomo – drums/perc

23:30 – JAM SESSION – Music Pub

Lasa un comentariu

Trebuie sa fi logat pentru a lasa un comentariu.