Sibiu-Online

Program festival international teatru 2011

Postat de admin | 31/05/2011

sibiu-teatru

Program Festival 2011
Pentru varianta actualizat? a programului accesa?i www.sibfest.ro

————————————————————————————————————————————————
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca” (curtea interioar?) 27 mai – 5 iunie
Ora 23:00 – 03:00 Clubul Festivalului
————————————————————————————————————————————————
TEATRUL GONG – Foaier 27 mai – 5 iunie
Ora 10:00 – 20:00 Proiect instala?ie pictur? obiect: Expozi?ia TREI GENERA?II / Exhibition THREE GENERATIONS – Nicolae Kömives, Andor Kömives, Loránd Kömives (ROU). Curator expozi?ie: Andor Kömives
————————————————————————————————————————————————
IMPERIUM CLUB 28 mai – 4 iunie
Ora 12:00 – 13:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
————————————————————————————————————————————————
PRIM?RIE – Centrul de informare turistic? / Curtea interioar? 28 mai – 5 iunie
Ora 09:00 -20:00 Expozi?ie de fotografie: FITS – Fotografi: Scott Eastman, Drago? Spi?eru
————————————————————————————————————————————————
CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?e de pres? FITS – moderator Octavian Saiu 28 mai – 5 iunie
Ora 11:00 Lans?ri de carte 28 mai – 5 iunie
Ora 14:00 Conferin?e speciale 29 mai – 4 iunie
Ora 15:00 Conferin?e speciale 1 iunie – 4 iunie
Ora 10:00 -18:00 Expozi?ie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin 30 mai – 5 iunie
————————————————————————————————————————————————
CASA DE CULTUR? A STUDEN?ILOR – Sala Albastr? 29 mai – 1 iunie
Ora 11:00 – 13:00
29 mai – Atelier: FIGHT IT OUT / LUPT? SPRE LUMIN? (2h) – Ruth Cooper-Brown (GBR)
30 mai – Atelier: UNARMED FIGHTS / LUPTE LIBERE (2h) – Ruth Cooper-Brown (GBR)
31 mai – Atelier: MOVEMENT FOR ACTION / AC?IUNE ÎN MI?CARE (2h) – Ruth Cooper-Brown (GBR)
1 iunie – Atelier: FIGHT IT OUT / LUPT? SPRE LUMIN? (2h) – Ruth Cooper-Brown (GBR)
2 iunie – 4 iunie
Ora 10:30 – 13:30 Atelier: THE USE OF JAPANESE TRADITIONAL THEATRE AESTHETICS AND TECHNIQUES IN CONTEMPORARY ACTING / UTILIZAREA ESTETICII ?I TEHNICILOR TEATRULUI TRADI?IONAL JAPONEZ ÎN JOCUL CONTEMPORAN (3h) – Zvika Serper (ISR / JPN)
————————————————————————————————————————————————
LIBR?RIA HUMANITAS 29 mai – 4 iunie
Ora 12:00 Spectacole lectur?
————————————————————————————————————————————————
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Foaier – 5 iunie
Ora10:00 – 21:00 Expozi?ie: THEATRE-PORTRAITS / TEATRU- PORTRETE – Mihai Tymoshenko (ROU)
————————————————————————————————————————————————
CERCUL MILITAR 30 mai – 5 iunie
Ora 09.00 – 19.00 Expozi?ie de fotografie: APOCALYPSIS CUM FIGURIS – Fotograf: Buscarino – The
Grotowski Institute (POL)
Proiec?ie film: IL TEATRO LABORATORIUM de Marianne Arhne
————————————————————————————————————————————————
CENTRUL ?COLAR PENTRU EDUCA?IE INCLUZIV? NR. 2 31 mai – 2 iunie
Ora 10:30 Atelier: JOC ?I SPECTACOL / PLAY AND PERFORMANCE (2h) – prezentat de studen?ii
Universit??ii York St. John: Kiran Tanna, Henry Naughton ?i Richard Wade (sub conducerea lui
Claire Hind) (GBR)
————————————————————————————————————————————————
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NA?IONAL MUZEAL ASTRA (Pia?a Mic? nr. 21)
1 iunie – 5 iunie
Ora 11:00 – 17:00 Atelier: COSTUMUL TRADITIONAL ASIATIC SI INFLUENTA LUI IN TEATRU / THE TRADITIONAL ASIAN COSTUME AND ITS INFLUENCE IN THEATRE DESIGN (6h) – Nic Ularu (USA)
————————————————————————————————————————————————
CASA DE CULTUR? A STUDEN?ILOR – Sala Galben? 2 iunie – 4 iunie
Ora 10:00 – 12:00 Atelier: ETHNO URBAN POETICS / POEZIA FOLCLORULUI URBAN (2h) – Rajko Pavlic (HRV)
————————————————————————————————————————————————
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – 4 iunie
Ora 15:00 – 21:00 Bursa de spectacole – Edi?ia a XIV-a
————————————————————————————————————————————————
PIA?A MIC? 2 iunie – 5 iunie
Ora 10:00 – 19:00 SIBIU BOOKFEST 2011 (SBF) – Târgul Interna?ional de Carte, Publishing ?i New Media (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
_____________________________________________________________________ VINERI, 27 mai
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 12:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacole itinerante)
Ora 16:00 MISSION EARTH / EXPEDI?IE PE TERRA (30′) – Camouflage Roadshow (DEU)
Ora 17:30 HEADLESS MADNESS / C?L?RE?II F?R? CAP (30′) – Camouflage Roadshow (DEU)
Ora 18:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZIC? ?I DANSURI DIN CARAIBE (45′) – Etnik97 (MTQ / FRA)
————————————————————————————————————————————————
TEATRUL GONG – Foaier
Ora 16:00 Proiect instala?ie pictur? obiect: Expozi?ia TREI GENERA?II / Exhibition THREE GENERATIONS – Nicolae Kömives, Andor Kömives, Loránd Kömives (ROU). Curator expozi?ie: Andor Kömives
————————————————————————————————————————————————
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 17:00 Spectacol de teatru: THE IDIOT / IDIOTUL (5h) Regia: Eimuntas Nekrosius – Meno Fortas Nekrosius Theatre Company (LTU)
————————————————————————————————————————————————
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: LEONCE AND LENA / LEONCE ?I LENA (2h) – Regia: Balázs Zoltán – Maladype Színház (HUN)
————————————————————————————————————————————————
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultur? a Sindicatelor – intrarea C)
Ora 18:00 One man show: PECORA NERA / OAIA NEAGR? (1h30′) – un spectacol de Ascanio Celestini – Compania Ascanio Celestini – Fabbrica Srl (ITA)
————————————————————————————————————————————————
PIA?A MARE
Ora 19:00 Spectacole de strad?: SBANDIERATORI DI AREZZO / STEGARII DIN AREZZO (30′) – Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)
————————————————————————————————————————————————
PIA?A MIC?
Ora 20:00 Spectacol de strad?: THE STATION / GARA (50′) – Bash Street Theatre (GBR)
————————————————————————————————————————————————
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Spectacol de teatru: UN CERTAIN SONGE, UNE NUIT D’ÉTÉ / VISUL UNEI NOP?I DE VAR? (1h40′) – Regia: Richard Demarcy – Le Naïf Théâtre (FRA)
————————————————————————————————————————————————
PIA?A MARE – Scen?
Ora 21:30 Concert: HOLOGRAF (50′) prezentat de ARTMANIA (ROU)
————————————————————————————————————————————————
HALA SIMEROM
Ora 22:00 Spectacol de teatru: DON JUAN VINE DIN R?ZBOI / DON JUAN COMES BACK FROM THE WAR (2h) – Regia: Anca Bradu – Teatrul Na?ional “Radu Stanca” (ROU)
————————————————————————————————————————————————
PIA?A MARE
Ora 22:50 Spectacol de strad?: TRANSITion / TRANZITie (50′) – Aktionstheater Pan.Optikum (DEU)
————————————————————————————————————————————————
CAZARMA 90
Ora 23:50 Spectacol de artificii
————————————————————————————————————————————————

__________________________________________________________________ SÂMB?T?, 28 ma
i

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?e de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: ANTOLOGIA DE TEXTE „COMUNIT??I”, editura Universita?ii “Lucian Blaga” din Sibiu (ROU)
Ora 11:30 Lansare: SCENA.RO (ROU)
———————————————————————————————————————————————-

IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
MUZEUL DE ISTORIE NATURAL? BRUKENTHAL
Ora 12:00 Vernisaj expozi?ie scenografie: Baronul Löwendal (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 12:00 Spectacol itinerant: ORANGE STEWARDESS / ÎNSO?ITOAREA DE ZBOR (30′) – Tukkersconnexion (NLD)
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: THE SIGN OF THE WHALE / SEMNUL BALENEI de Jimmy McAleavey (IRL), traducerea ?tefan Peca
———————————————————————————————————————————————-
PRIM?RIE – Centrul de informare turistic? / Curtea interioar?
Ora 13:00 Vernisaj expozi?ie de fotografie FITS – fotografi: Scott Eastman, Drago? Spi?eru
———————————————————————————————————————————————-
BISERICA PAROHIAL? ROMANO-CATOLIC? SFÂNTA TREIME
Concert de muzic?: Shaun Davey (IRL & ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CLUB PLAY OFF (parcare Sala Transilvania)
Ora 12:30 Spectacol itinerant: MISSION EARTH / EXPEDI?IE PE TERRA (30′) – Camouflage Roadshow (DEU)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacole itinerante)
Ora 13:00 HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)
Ora 16:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZIC? ?I DANSURI DIN CARAIBE (45′) – Etnik97 (MTQ / FRA)
Ora 17:00 ORANGE STEWARDESS / ÎNSO?ITOAREA DE ZBOR (30′) – Tukkersconnexion (NLD)
Ora 17:30 HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)
Ora 19:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZIC? ?I DANSURI DIN CARAIBE (45′) – Etnik97 (MTQ / FRA)
———————————————————————————————————————————————-
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE
Ora 15:00 Spectacol de strad?: AREZZO FLAG WAVERS / STEGARII DIN AREZZO (30′) – Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de p?pu?i: BLUE MOON / LUNA ALBASTR? (40′) – De: Lot Vekemans – Regia: Lu Pulici – Trukitrek (ESP)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR (Sala Studio – intrarea A)
Ora 16:00 Spectacol de teatru: JURNALUL UNUI NEBUN / TAGEBUCH EINES WAHNSINNIGEN (1h) – Regia: Daniel Plier – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 One woman show: SCHWESTER VON / SOR?-SA (1h15′) – Regia: Allan Zipson – National Theatre Gent (BEL)
———————————————————————————————————————————————-
SINAGOG?
Ora 18:00 Spectacol de muzic?: JOURNEY OF MARCO POLO / C?L?TORIILE LUI MARCO POLO (1h05′) – Ensemble Renaissance (SRB)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultur? a Sindicatelor – intrarea C)
Ora 18:00 One man show: SCEMO GI GUERRA / R?ZBOIUL UNUI NEBUN (1h30′) – un spectacol de Ascanio Celestini – Compania Ascanio Celestini – Fabbrica Srl (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru-dans: MISTY MANSION / PIERDU?I ÎN CEA?? (1h40′) – Regia: Tatsuya Hasegawa – Dazzle (JPN)
———————————————————————————————————————————————-
SALA THALIA
Ora 19:00 Spectacol de flamenco: MALAJE (1h10′) – Regia: Antonio Moreno ?i Angeles Vázquez – Cía Albadulake (ESP)
———————————————————————————————————————————————-
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol itinerant: HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE
Ora 20:00 Spectacol de strad?: CLIFFHANGER / PE MARGINEA PR?PASTIEI (50′) – Bash Street Theatre (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru: MIRIAM W (2h) – Regia: Radu Afrim – Teatrul “Toma Caragiu” Ploie?ti (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Spectacol de teatru: UN CERTAIN SONGE, UNE NUIT D’ÉTÉ / VISUL UNEI NOP?I DE VAR? (1h40′) – Regia: Richard Demarcy – Le Naïf Théâtre (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
HALA SIMEROM
Ora 22:00 Spectacol de teatru: LULU (2h40′) – Regia: Silviu Purc?rete – Teatrul Na?ional “Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE – Scen?
Ora 22:00 Concert: DIREC?IA 5 (50′) prezentat de ARTMANIA (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
MEDIA? (spectacole itinerante)
Ora 19:00 HEADLESS MADNESS / C?L?RE?II F?R? CAP (30′) – Camouflage Roadshow (DEU)
Ora 20:00 THE TAMARROS (1h) – Ambaradan (ITA)

__________________________________________________________________ DUMINIC?, 29 mai

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: DAS RUMÄNISCHE THEATER NACH 1989. SEINE BEZIEHUNGEN ZUM DEUTSCHSPRACHIGEN RAUM de Alina Mazilu / Medana Weident / Irina Wolf, editura Frank & Timme Berlin
Ora 11:30 Lansare: REVISTA EUPHORION (ROU)
Ora 14:00 Conferin?? special?: Simona Kessler (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: SOEUR DE / SISTER OF / SOR?-SA de Lot Vekemans(NDL), traducerea Valentina ?îrlea
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 12:00 Spectacol itinerant: HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Foaier
Ora 13:00 Vernisaj expozi?ie: THEATRE-PORTRAITS / TEATRU- PORTRETE – Mihai Tymoshenko (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacole itinerante)
Ora 13:00 JAPANESE GEISHA GIRLS / GHEI?ELE (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 14:00 MISSION EARTH / EXPEDI?IE PE TERRA (30′) – Camouflage Roadshow (DEU)
Ora 16:00 JAPANESE GEISHA GIRLS / GHEI?ELE (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 16:30 ORANGE STEWARDESS / ÎNSO?ITOAREA DE ZBOR (30′) – Tukkersconnexion (NLD)
Ora 17:00 LE BESTIAIRE ETINCELANT / CREATURI BESTIALE ?I STR?LUCITOARE (35′) – Malabar (FRA)
Ora 19:00 JAPANESE GEISHA GIRLS / GHEI?ELE (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 19:30 HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)
Ora 20:00 THE TAMARROS (1h) – Ambaradan (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de p?pu?i: HOTEL CRAB (50′) – Regia: Lu Pulici – Trukitrek (ESP)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol muzical de teatru: PISICA ALBASTR? / THE BLUE CAT (1h15′) – Regia: Mona Marian – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
MAISON ILLE ET VILAINE
Ora17:00 Teatru de obiecte – one man show: LE SECRET / SECRETUL (1h) – Text si regie: Richard Demarcy – Le Naïf Theatre (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
MUZEUL CIVILIZA?IEI POPULARE TRADI?IONALE „ASTRA”
Ora 18:00 Spectacol itinerant: HIGH FALUTIN’ / BAL MASCAT (30′) – Creature Feature (GBR)
Ora 18:30 Spectacol itinerant: HEADLESS MADNESS / C?L?RE?II F?R? CAP (30′) – Camouflage Roadshow (DEU)
Ora 19:00 Spectacol strad?: CLIFFHANGER / PE MARGINEA PR?PASTIEI (50′) – Bash Street Theatre (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultur? a Sindicatelor – intrarea C)
Ora 18:00 One man show: FABBRICA / FABRICA (1h30′) – un spectacol de Ascanio Celestini – Compania Ascanio Celestini – Fabbrica Srl (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: HOMMAGE À CHAGALL / OMAGIU LUI CHAGALL (1h10′) – Regia: Adolf Weltschek – Groteska Puppet Mask and Actor Theater (POL)
———————————————————————————————————————————————-
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol itinerant: ORANGE STEWARDESS / ÎNSO?ITOAREA DE ZBOR (30′) – Tukkersconnexion (NLD)
———————————————————————————————————————————————-
BISERICA EVANGHELIC?
Ora 20:00 Concert sus?inut de Corul Bach, cu participarea sopranei Melinda Samson ?i a organistei Ursula Philippi (ROU) (1h10′) – Dirijor: Kurt Philippi
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de dans: LES CHAMBRES DE JACQUES / LABIRINTUL LUI JACQUES (36′) – Coregrafia: Aszure Barton; LOCKED UP LAURA / CAPTIVA LAURA (9’30”) – Coregrafia: Annabelle Lopez Ochoa; ZIP ZAP ZOOM (30′) – Coregrafia: Annabelle Lopez Ochoa; – BJM Danse – Les Ballets Jazz de Montréal (CAN)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Spectacol de muzic?: MUSIC OF RENAISSANCE THEATRE / MUZICA TEATRULUI RENASCENTIST (1h05′) – Ensemble Renaissance (SRB)
———————————————————————————————————————————————-
HALA LIBRA – BALAN?A
Ora 22:00 Spectacol de teatru: FAUST (2h10?) – Regia: Silviu Purc?rete – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE – Scen?
Ora 22:00 Concert: ZDOB ?I ZDUB (50′) prezentat de ARTMANIA (MLD)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacol itinerant) – PIA?A MARE
Ora 22:30 Spectacol de strad?: HELIOS II (1h15′) – Malabar (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
MEDIA?
Ora 20:00 Spectacol itinerant: AREZZO FLAG WAVERS / STEGARII DIN AREZZO (30′) – Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)

________________________________________________________________________ LUNI, 30 mai

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Launching: JURNALUL ARTELOR SPECTACOLULUI (JAS)
Ora 11:30 Lansare de carte: SUBLIMUL TR?D?RII – Sorin Cri?an, editura Ideea European? (ROU)
Ora 13:00 Vernisaj expozi?ie de fotografie: FITS – fotograf: Mihaela Marin
Ora 14:00 Conferin?? special?: THE PERILS OF TRANSLATION / ARTA TRADUCERII ?I PERICOLELE SALE – Mike Phillips (GBR) ?i Ramona Mitric? (ROU)
Ora 15:00 Conferin?? special?:
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: FACTEUR HUMAIN / HUMAN FACTOR / FACTORUL UMAN de Thierry Janssen (BEL), traducerea Nicolae Prelipceanu
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
CERCUL MILITAR
Ora 15:00 Vernisaj expozi?ie de fotografie: APOCALYPSIS CUM FIGURIS – fotograf Buscarino – The Grotowski Institute (POL)
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ?I MOLL (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de teatru: WARUM DAS KIND IN DER POLENTA KOCHT / DE CE FIERBE COPILUL ÎN M?M?LIG? (1h40′) – Regia: Rainer Kühn – Ring of Fire (DEU)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: METODA / THE METHOD (1h40′) – Regia: Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 17:00 Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ?I MOLL (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultur? a Sindicatelor – intrarea C)
Ora 18:00 Spectacol de teatru: BALLARINI / BALERINII TIMPULUI (1h) – Regia: Emma Dante – Sud Costa Occidentale (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 18:30 Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ?I MOLL (10′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: LE CHAGRIN DES OGRES / TRISTE?ILE C?PC?UNILOR (1h) – Regia: Fabrice Murgia (Artara) – Théâtre National Bruxelles (BEL)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacole itinerante)
Ora 19:00 GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL ?I MOLL (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 20:00 Concert (1h) – Fanfara de la Cozme?ti (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru-dans contemporan: OYSTER / PERLA (1h) – Coregrafia: Inbal Pinto & Avshalom Pollak – Inbal Pinto & Avshalom Pollak Dance Company (ISR)
———————————————————————————————————————————————-
HALA SIMEROM
Ora 22:00 Spectacol de teatru: O NOAPTE FURTUNOAS? / A STORMY NIGHT (1h30′) – Regia: Alexandru Dabija – Teatrul Na?ional Ia?i (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NA?IONAL MUZEAL ASTRA (Pia?a Mic? nr. 21)
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPIL?RIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————

VINTAGE PUB
Ora 22:00 Spectacol de teatru: TRUE WEST / ADEV?RATUL VEST (1h40′) – Regia: Vlad Massaci – Centrul Multimedia Teatru „74 (ROU)
————————————————————————————————————————————————OLDIES PUB
Ora 22:00 One woman show: ETTIQUETTE OF GRIEF / ETICHETA DURERII (50′) – un spectacol de Ellie Harrison (GBR)

______________________________________________________________________ MAR?I, 31 mai

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: MOARTEA UNUI DANSATOR DE TANGO – Stelian T?nase, editura Trei (ROU)
Ora 11.30 Lansare carte: OPERE I. INTEGRALA PROZEI SCURTE – Samuel Beckett, traducere Ileana Cantuniari & Veronica Niculescu, editura Polirom
Ora 14:00 Conferin?? special?: TEATRUL „NAIV“ ÎN LUMEA DE AZI – George Banu (FRA) & Richard Demarcy (FRA)
———————————————————————————————————————————————

FACULTATEA DE LITERE ?I ARTE – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
Ora 11:00 Atelier: RECONFIGURING THE CLASSICS / RECONFIGURAREA CLASICILOR (5h) – Saviana St?nescu – New York University (USA)
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: SCHLANGENMILCH / SERPENT’S MILK / LAPTE DE ?ARPE de Teodora Dimova (BGR), traducerea Mariana Mangiulea
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol itinerant: THE WHIZZERS / VR?JITORII (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de teatru: ENDGAME / SFÂR?IT DE PARTID? (1h’) – Regia: Giulia Dall’Ongaro & Enrico Deotti – Teatrino Giullare (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 16:00 Spectacol itinerant: THE WHIZZERS / VR?JITORII (10′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacole itinerante)
Ora 16:30 THE WHIZZERS / VR?JITORII (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 20:00 Concert (1h) – Fanfara de la Cozme?ti (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: WHEN I WAS DEAD / BURLACUL ÎNSURAT (1h15′) – Regia: Diego de Brea – The Slovene National Theatre Drama Ljubljana, Slovenia (SLO)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 18:00 Spectacol de teatru: DON QUIJOTE (1h15′) – Regia: Fabian Sattler – Hessisches Landestheater Marburg (DEU)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: FELII / SLICES (1h20′) de Lia Bugnar, cu Ofelia Popii – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol itinerant: THE WHIZZERS / VR?JITORII (30′) – Circo Rum Ba Ba (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru-dans contemporan: RUSHES PLUS / PE REPEDE ÎNAINTE (1h) – Coregrafia: Inbal Pinto, Avshalom Pollak & Robby Barnett de la compania de dans Pilobolus recunoscut? ?i apreciat? interna?ional – Inbal Pinto & Avshalom Pollak Dance Company (ISR)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacol itinerant) – PIA?A MARE – Scen?
Ora 21:00 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (1h30′) – Polynesian Folk Group (THA / FRA)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Concert de muzic? austriac? (1h20′): NEUE WIENER CONCERT SCHRAMMELN (AUT)
———————————————————————————————————————————————-
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NA?IONAL MUZEAL ASTRA (Pia?a Mic? nr. 21)
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPIL?RIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————
VINTAGE PUB
Ora 22:00 Spectacol de teatru: CAPETE ÎNFIERBÂNTATE. 13 – 15 IUNIE 1990 / HEATED HEADS (1h35′) – Centrul de Introspec?ie Vizual? ?i tangaProject (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
OLDIES PUB
Ora 22:00 One man show: MY SISYPHEAN MERRY-GO-ROUND / CARUSELUL VIE?II (50′) – Regia: Song Chang – Song Theatre (GBR / TWN)

__________________________________________________________________ MIERCURI, 1 iunie

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lans?ri de carte, editura Humanitas:
1. LA FEREASTR? de Luc Bondy, traducere Ana Mure?anu
2. S?RB?TOAREA CLIPEI – dialoguri între Luc Bondy ?i George Banu, traducere Ileana Cantuniari
Ora 11:30 Conferin?? special?: TEATRUL MEU PERSONAL – sus?inut? de Luc Bondy ?i George Banu cu ocazia apari?iei volumelor S?RB?TOAREA CLIPEI ?i LA FEREASTR?, Humanitas, 2011
Ora 14:00 Conferin?? special?: Sorin Alexandrescu
Ora 15:00 Conferin?? special?: MARI SCRIITORI STR?INI ÎN COLEC?IA RAFTUL DENISEI, Editura Humanitas Fiction – prezint? Denisa Com?nescu, director general al Editurii Humanitas Fiction (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
PARCUL SUB ARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. F?T-FRUMOS DIN LACRIM? / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (3h) – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studen?ii Sec?iei de Actorie din cadrul Universit??ii “Lucian Blaga” din Sibiu (ROU)
Ora 14:00 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
Ora 16:00 Desene pe asfalt: PROIECT CU COPII ?I SPECTACOL TRADI?IONAL MADONNARI / STAGE WITH CHILDREN AND KIDS AND TRADITIONAL MADONNARI SHOW (2h) – Regia: Gennaro Troia – Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A STUDEN?ILOR – Sala Galben?
Ora 11:00 Atelier: NATURAL BOUNDARIES (4h) – Grant Neale of the Nomad Theatrical Co. (USA), TNRS (ROU) ?i Marjanishvili State Drama Theatre (GEO)
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: DIE DUNKLEN HIRSCHE / DARK DEER / CERBII NEGRI de Inga Abele (LVA), traducerea Mihai Hodrea
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. F?T-FRUMOS DIN LACRIM? / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (30′) – un spectacol de Marian Râlea realizat cu studen?ii Sec?iei de Actorie din cadrul Universit??ii “Lucian Blaga” din Sibiu (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 One woman show: desdeMONA (50′) – Regia: Anatoly Frusin – Cu: Jolanta Juszkiewicz – Kropka Theatre (POL)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU
Ora 16:30 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
Ora 17:30 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
Ora 18:30 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
Ora 20:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE (spectacol teatru stradal)
Ora 17:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30′) -Tukkersconnexion (NDL)
Ora 18:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30′) -Tukkersconnexion (NDL)
Ora 19:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30′) -Tukkersconnexion (NDL)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: FIRST LOVE PLAYBACK / IUBIRE ARTIFICIAL? (1h) – Regia: Emmanouil Koutsourelis – Compania Art Syndicate (GRE)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 18:00 Spectacol de teatru: HERZFLEISCH / INIM? ÎNSÂNGERAT? (1h40′) – Regia: Zeno Stanek – Neue Wiener Concert Schrammeln (AUT)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: OPINIA PUBLIC? / PUBLIC OPINION (1h45′) – Regia: Theodor Cristian Popescu – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 21:00 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (15′) – Polynesian Folk Group (THA / FRA)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru: CUI I-E FRIC? DE VIRGINIA WOOLF? / WHO’S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF? (2h45′) – Regia: Gelu Colceag – Teatrul de Comedie (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU (spectacol itinerant) – PIA?A MARE – Scen?
Ora 21:30 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (1h15′) – Polynesian Folk Group (THA / FRA)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 One woman show: FOOTFALLS / ZGOMOT DE PA?I (25′) cu Claire Hind – Regia: Andrew Head – acta (GBR)
Ora 22:10 One woman show: GHOST TRACK / FANTOMA TRECUTULUI (55?) cu Claire Hind (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
HALA SIMEROM
Ora 22:00 Spectacol de teatru: THERE WAS ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ AND ANDRZEJ / A FOST ODAT? ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ ?I ANDRZEJ (3h) – Regia: Monika Strz?pka – Szaniawski Theatre in Wa?brzych (POL)
———————————————————————————————————————————————-
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NA?IONAL MUZEAL ASTRA (Pia?a Mic? nr. 21)
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPIL?RIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————
VINTAGE PUB
Ora 22:00 Spectacol de teatru: FACE?I LOC / MAKE ROOM (1h20′) – Regia: David Schwartz – Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
OLDIES PUB
Ora 22:00 One woman show: BLONDIE OF ARABIA / BLONDINA DIN 1001 DE NOP?I (1h20′) – Regia: Laura Newman – Monica Hunken (USA)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE – Scen?
Ora 22:15 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (30′) – Polynesian Folk Group (THA / FRA)


_________________________________________________________________________ JOI, 2 iunie


CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 1. REVISTA TEATRUL AZI: EUGÈNE IONESCO (EUGEN IONESCU) PE SCEN?, ÎN ROMÂNIA – volum conceput ?i realizat de Florica Ichim; studiu introductiv de Doina Modola
2. AVANGARDA RUS? – DRAMATURGIE – Antologie ?i traducere, prefa?? ?i note de Leo Butnaru
3. SILVIU PURC?RETE, PRIVIREA CARE ÎNF??I?EAZ? de Olti?a Cîntec
Ora 11:30 Lansare de carte: ANTOLOGIA TEATRULUI POLONEZ (vol. 2) – Institutul Polonez
Ora 14:00 Dezbatere: OPINIA PUBLIC? (ROU)
Ora 15:00 Conferin?? special?: LA CE BUN S? FACI BINELE – Gabriel Liiceanu (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
MAGAZINUL DUMBRAVA
Ora 17:00 Desene pe asfalt: 3D DRAWINGS IN THE STREET / DESENE 3D PE STRAD? – Regia: Gennaro Troia – Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
PARCUL SUB ARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. F?T FRUMOS DIN LACRIM? / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (3h) – un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studen?ii Sec?iei de Actorie din cadrul Universit??ii “Lucian Blaga” din Sibiu (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 11:00 Ceremonia de deschidere a BURSEI DE SPECTACOLE – Edi?ia a XIV-a
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: FRAU OHNE KÖRPER / WOMAN WITHOUT A BODY / FEMEIA F?R? TRUP de Mate Matiši? (HRV), traducerea Mariana ?tef?nescu
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 One woman show: PENTHE MURDER (50′) – Regia: Marek Brodzki & Jolanta Juszkiewicz – Cu: Jolanta Juszkiewicz – Kropka Theatre (POL)
———————————————————————————————————————————————-
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 16:30 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (10′) – Lee Hayes (NLD)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 One man play: POLANSKI POLANSKI (1h1′) – Regia: Tamilla Woodard – Nomad Theatrical Company (USA)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU
Ora 17:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
Ora 17:30 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
Ora 18:00 Spectacol de strad?: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEV?RAT? (35′) – Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 19:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
Ora 19:30 Spectacol de strad?: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEV?RAT? (35′) – Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 20:15 Spectacol de muzic? (1h30′) – Oumtcha (FRA / AUS)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 18:00 Spectacol de dans contemporan: InTimE / ÎnTimP (50′) – Coregrafia: Pál Frenak – Compania Pál Frenak (HUN)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: KEISEI HANGONKO / IUBITA IE?IT? DIN FUMUL BE?IGA?ELOR PARFUMATE (1h30′) – Regia: Masahiro Yasuda – Yamanote Jijosha (JPN)
———————————————————————————————————————————————-
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / S?RB?TOARE DE ZI (30′) – Bagas Degol (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
VINTAGE PUB (spectacole de teatru)
Ora 20:00 BREAKING UP (1h) – Regia: Alexandra Ioni?? ?i C?t?lin Babliuc – Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
Ora 22:00 G.O.D. (55′) – un spectacol de Marcel Top – Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol kung fu: SHAOLIN POWERFUL WIND / PUTEREA SHAOLIN (1h15′) – Regia: Hongbo Jiao – Shaolin Temple Wushu Training Center Mount Song Henan Province (CHN)
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Concert: LAZYBONE AND DADBEAT – Mate Matisic (HRV)
———————————————————————————————————————————————-
OLDIES PUB
Ora 22:00 One woman show: BLONDIE OF ARABIA / BLONDINA DIN 1001 DE NOP?I (1h20′) – Regia: Laura Newman – Monica Hunken (USA)

____________________________________________________________VINERI, 3 iunie

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: ANTOLOGIA PIESELOR PREZENTATE ÎN SEC?IUNEA SPECTACOLE LECTUR? 2011, editura Humanitas
Ora 11:30 Lansare de carte: Doina Uricariu ?i invita?ii ei prezint? SPECTACOLUL MEMORIEI JUCAT ÎN TREI C?R?I: MAXILARUL INFERIOR ?I SCARA LEILOR – Doina Uricariu, editura
Polirom; PALATUL COTROCENI. ISTORIE ?I RESTAURA?IE – Petre Badea ?i Niculaie
Vl?descu, edi?ie îngrijit? ?i prefa?at? de Doina Uricariu, editura Universalia Press;
CONSTANTIN ANTONOVICI, SCULPTOR PE DOU? CONTINENTE – Doina Uricariu ?i
Vladimir Bulat, editura Universalia Publishishers – (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
MUZEUL CIVILIZA?IEI POPULARE TRADI?IONALE „ASTRA”
Ora 12:00 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
MAGAZINUL DUMBRAVA
Ora 17:00 Desene pe asfalt: 3D DRAWINGS IN THE STREET / DESENE 3D PE STRAD? – Regia: Gennaro Troia – Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 12:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
———————————————————————————————————————————————

LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: INSULA de Gellu Naum (ROU) – proiect ICR
———————————————————————————————————————————————-
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU
Ora 15:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
Ora 15:30 Spectacol itinerant: GIRAFFE / GIRAFELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)
Ora 16:15 Spectacol de strad?: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEV?RAT? (35′) – Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 17:00 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
Ora 17:30 Spectacol itinerant: LE DAME / DOAMNELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)
Ora 18:30 Spectacol itinerant: RICKSHAW / RIC?A (40′) – Dansk Rakkerpak (DNK)
Ora 19:30 Spectacol de strad?: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEV?RAT? (35′) – Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 20:30 Spectacol de muzic? instrumental? la fier?str?u, teramin ?i martenot – Benedict Popescu (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: FURTUNA / THE TEMPEST (1h30′) – Direc?ia de scen?: Victor Ioan Frunz? – Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae B?lcescu” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
SINAGOG?
Ora 18:00 Spectacol de muzic? (1h ) – BARD (CHE/AUS/ITA/AUT)
———————————————————————————————————————————————-
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 18:00 Concert acapella: ACAPPELLAND (30′) – Fool Moon (HUN)
——————————————————————————————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 17:00 Spectacol de teatru: O LUME PE DOS / AN UPSIDE DOWN WORLD (1h40′) – Regia: Iarina Demian, cu Tudor Chiril? – spectacol produs de ArCub (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
SALA THALIA
Ora 18:00 Decernarea Premiilor de excelen?? (50?) – Prezint? C?t?lin ?tef?nescu
Ora 19:00 Spectacol de muzic?: TOCADEO (1h30′) – Tocadeo (CAN)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: COPLAS A LA MUERTE DE SU PADRE / THE COPLAS ON THE DEATH OF HIS FATHER / DANS MACABRU (1h20′) – Regia: Amancio Prada – Teatro de la Abadia (ESP)
———————————————————————————————————————————————-
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 19:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30′) – Lee Hayes (NLD)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 20:00 Spectacol de teatru: O LUME PE DOS / AN UPSIDE DOWN WORLD (1h40′) – Regia: Iarina Demian, cu Tudor Chiril? – spectacol produs de ArCub (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CLUB PLAY OFF (parcare Sala Transilvania)
Ora 20:30 Spectacol de muzic?: FEAST DAY BAND / ZI DE S?RB?TOARE (30′) – Bagas Degol (GBR)
———————————————————————————————————————————————
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de dans: CONFRONTING SILENCE / ECOUL T?CERII (55′) – Coregrafia: Yukio Suzuki – Yukio Suzuki Company (JPN)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Concert acapella: ACAPPELLAND (1h) – Fool Moon (HUN)
———————————————————————————————————————————————-
HALA LIBRA – BALAN?A
Ora 22:00 Spectacol de teatru: FAUST (2h10?) – Regia: Silviu Purc?rete – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
VINTAGE PUB
Ora 22:00 Spectacol de teatru: NILS’ FUCKED UP DAY (1h) – Regia: ?tefan Peca – o coproduc?ie www.peca.ro ?i Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE – Scen?
Ora 22:00 Concert: IRIS (50′) prezentat de ARTMANIA (ROU)
———————————————————————————————————————————————
WHITE RABBIT
Ora 23:00 Spectacol de muzic? (1h30′) – Oumtcha (FRA / AUS)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE
Ora 23:00 Spectacol de strad?: MUARÉ / MOIRE / ÎN APE (40′) – Regia ?i coregrafia: Roberto Strada – Voala Project (ARG / ESP)
———————————————————————————————————————————————

CLUB KAPITAL
Ora 24:00 Spectacol muzic?: SOZNAK (45′) -Soznak (GBR)

__________________________________________________________________ SÂMB?T?, 4 iunie

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: MATEI VI?NIEC. MIRAJUL CUVINTELOR CALDE de Daniela Magiaru, editura ICR (ROU)
Ora 11:30 Lansare de carte: Octavian Saiu (ROU)
Ora 14:00 Conferin?? special?: Emil Hurezeanu (ROU)
Ora 15:00 Conferin?? special?: R?zvan Ungureanu (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
MUZEUL CIVILIZA?IEI POPULARE TRADI?IONALE „ASTRA”
Ora 12:00 Spectacol itinerant: GIRAFFE / GIRAFELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)
———————————————————————————————————————————————-
LIBR?RIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectur?: SCRISORI DE DRAGOSTE C?TRE O PRIN?ES? CHINEZ? SAU CUM AM DRESAT UN MELC PE SÂNII T?I / LETTRES D’AMOUR A UNE PRINCESSE CHINOISE OU COMMENT J’AI DRESS? UN ESCARGOT SUR TES SEINS de Matei Vi?niec (FRA), traducerea Daniela Magiaru (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
MAGAZINUL DUMBRAVA
Ora 17:00 Desene pe asfalt: 3D DRAWINGS IN THE STREET / DESENE 3D PE STRAD? – Regia: Gennaro Troia – Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
———————————————————————————————————————————————-
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) – Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
———————————————————————————————————————————————-
AMBIENT
Ora 12:00 Spectacol de jonglerii: OSKAR AND STRUDEL (45′) – The Oskar and Strudel show (AUT)
———————————————————————————————————————————————

CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 14:00 Ceremonia de închidere a BURSEI DE SPECTACOLE – Edi?ia a XIV-a
———————————————————————————————————————————————

Pietonala NICOLAE B?LCESCU
Ora 13:00 Spectacol de muzic? instrumental? la fier?str?u, teramin ?i martenot (30?) – Benedict Popescu (ROU)
Ora 14:00 Spectacol de muzic? (45′) – The Match Box Big Band (AUT/HRVAUS)
Ora 15:00 Spectacol itinerant: LE DAME / DOAMNELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)
Ora 16:30 Spectacol de jonglerii: OSKAR AND STRUDEL (45′) – The Oskar and Strudel show (AUT)
Ora 17:30 Parad? costume (1h) – UniArt (USA), FITS (ROU)
Ora 18:30 Spectacol itinerant: RICKSHAW / RIC?A (40′) – Dansk Rakkerpak (DNK)
Ora 19:30 Spectacol de muzic? (1h30′) – Oumtcha (FRA / AUS)
———————————————————————————————————————————————-
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20′) – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
UNIVERSITATEA “LUCIAN BLAGA” FACULTATEA DE LITERE ?I ARTE – Sala 57
Ora 14:30 Seminar: SCENA OCCIDENTAL? ?I REÎNNOIREA EI PRIN „ORIENT” (1h30′) sus?inut de Zvika Serper (ISR / JPN) ?i George Banu (FRA / ROU)
———————————————————————————————————————————————

CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de teatru: THE REQUIEM OF HIROSHIMA / RECVIEM PENTRU HIROSHIMA (45′) – Regia: Mohamad Rezapourmoghadam – Kargadan Theatre Group (IRN)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR (Spectacol de circ modern)
Ora 16:00 LES PARFAITS INCONNUS / ANONIMI CELEBRI (1h) – Regia: Sylvain Dubois – Les Parfaits Inconnus (CAN)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de confesiuni muzicale: TENA, YOU ARE LOVELY / TENA, PUR ?I SIMPLU ÎNCÂNT?TOARE (1h) – Regia: Robert Raponja – Croatian National Theatre, Osijek (HRV)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 18:00 Spectacol de teatru: JOSÉPHINA (1h’) – Un spectacol de Sandrine Heyraud ?i Sicaire Durieux: – La Compagnie ChaliWate (BEL)
———————————————————————————————————————————————-
SINAGOG?
Ora 18:00 Concert acapella: ACAPPELLAND (1h) – Fool Moon (HUN)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: D’ALE CARNAVALULUI / OF THE CARNIVAL (1h45?) – Regia: Silviu Purc?rete – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
SALA THALIA
Ora 19:00 Spectacol de teatru: BLACK STONE / PIATRA NEAGR? (45′) – scris de Dr. Sultan bin Mohammed Al Qasimi Regia Almonsef Alsouissi – Sharjah National Theatre United Arab Emirates (UAE)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR (Spectacol de circ modern)
Ora 21:00 LES PARFAITS INCONNUS / ANONIMI CELEBRI (1h) – Regia: Sylvain Dubois – Les Parfaits Inconnus (CAN)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 21:00 Spectacol de confesiuni muzicale: TENA, YOU ARE LOVELY / TENA, PUR ?I SIMPLU ÎNCÂNT?TOARE (1h) – Regia: Robert Raponja – Croatian National Theatre, Osijek (HRV)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Spectacol de muzic?: NOUVELLES FRÉQUENTATIONS / TONURI NOI (1h30′) – Les Charbonniers d’Enfer (CAN)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE – Scen?
Ora 22:00 Concert: VOLTAJ (50′) prezentat de ARTMANIA (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
CLUB BOHEMIAN FLOW
Ora 23:00 Spectacol de muzic? (45′) – The Match Box Big Band ((AUT/HRVAUS)
———————————————————————————————————————————————-
MUSIC PUB
Ora 24:00 Spectacol muzic?: SOZNAK (45′) -Soznak (GBR)

__________________________________________________________________ DUMINIC?, 5 iunie

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolic? – intrarea din Pia?a Mic?)
Ora 10:00 Conferin?? de pres? FITS – moderator Octavian Saiu
Ora 10:30 Conferin??: VOCI ÎN NOAPTE – întâlnire cu membrii grupului Atelier Scène – prezint? George Banu (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
GR?DINA ZOOLOGIC?
Ora 12:00 Spectacol itinerant: GIRAFFE / GIRAFELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)
———————————————————————————————————————————————-
TRAMVAI SIBIU – R??INARI – SIBIU
Ora 12:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () – Regia: Gavriil Pinte – Teatrul Na?ional „Radu Stanca” (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MIC? în cadrul SIBIU BOOKFEST 2011 (SBF)
Ora 13:00 Conferin?? special?: Mircea Dinescu (ROU)
———————————————————————————————————————————————-
Pietonala NICOLAE B?LCESCU
Ora 15:00 Spectacol de jonglerii: OSKAR AND STRUDEL (45′) – The Oskar and Strudel show (AUT)
Ora 16:00 Parad? costume (1h) – UniArt (USA), FITS (ROU)
17
Ora 17:00 Spectacol itinerant: LE DAME / DOAMNELE (45′) – Teatro Pavana (NDL)
Ora 18:00 Spectacol de jonglerii: OSKAR AND STRUDEL (45′) – The Oskar and Strudel show (AUT)
Ora 19:00 Spectacol de muzic?: SOZNAK (45′) – Soznak (GBR)
Ora 20:00 Spectacol de muzic? (45′) – The Match Box Big Band (AUT/HRVAUS)
———————————————————————————————————————————————-
CENTRUL DE CERCET?RI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de teatru: CELUI QUI NE CONNAIT PAS L’OISEAU LE MANGE / NU TOT CE ZBOAR? SE M?NÂNC? – Atelier Scène (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 16:00 Spectacol de teatru: THE RASPBERRY / ZMEURA (1h45′) – Regia: Levan Tsuladze – Kote Marjanishvili State Drama Theatre (GEO)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 17:00 One man show: DORIAN GREY / PORTRETUL LUI DORIAN GREY (1h20′) – Regia: Bastian Kraft – Burgtheater Wien (AUT)
———————————————————————————————————————————————-
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 18:00 One woman show: ME (MOBILE/EVOLUTION) / DINCOLO DE LIMITE (55′) – un spectacol de Claire Cunningham (GBR)
———————————————————————————————————————————————-
SINAGOG?
Ora 18:00 Spectacol de muzic? (1h ) – BARD (CHE/AUS/ITA/AUT)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL NA?IONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de oper?: PAVILIONUL CU BUJORI / A PEONY PAVILION (2h) – Regia: Hao Mingchao – Northern Kunqu Opera Theatre Beijing (CHN)
———————————————————————————————————————————————-
SALA THALIA
Ora 19:00 Spectacol burlesc de muzic?: DUEL (1h20′) – Braf (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
TEATRUL GONG
Ora 20:00 One man show: DORIAN GREY / PORTRETUL LUI DORIAN GREY (1h20′) – Regia: Bastian Kraft – Burgtheater Wien (AUT)
———————————————————————————————————————————————-
CETATEA CISN?DIOARA
Ora 21:30 Spectacol de teatru: LE MOT PROGRÈS DANS LA BOUCHE DE MA MÈRE SONNAIT TERRIBLEMENT FAUX / CUVÂNTUL PROGRES SPUS DE MAMA SUN? TERIBIL DE FALS (1h25′) – Influenscenes (FRA)
———————————————————————————————————————————————-
CASA DE CULTUR? A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru: THE RASPBERRY / ZMEURA (1h45′) – Regia: Levan Tsuladze – Kote Marjanishvili State Drama Theatre (GEO)
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A TEATRULUI – Parcare
Ora 21:30 Spectacol de teatru: METAMORFOZE / METAMORPHOSIS (1h30′) – Regia: Silviu Purc?rete – Coproduc?ie: Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu (ROU) / Centre Culturel Abbaye de Neümunster (LUX) / Théâtre d?Esch (LUX) / Luxembourg et Grande Région, Capital? Cultural? European? 2007
———————————————————————————————————————————————-
PIA?A MARE – Scen?
Ora 22:00 Concert: VAMA (50′) prezentat de Artmania (ROU)
———————————————————————————————————————————————

CLUB ZEBRANO
Ora 22:00 Spectacol de muzic? (45′) – The Match Box Big Band (AUT/HRVAUS)
———————————————————————————————————————————————-
CAZARMA 90
Ora 23:45 Spectacol de artificii

————————————————————————————————————————————————

Lasa un comentariu

Trebuie sa fi logat pentru a lasa un comentariu.